Opony zwiększają komfort, jak również bezpieczeństwo jazdy samochodem, każdy kierowca powinien pamiętać o sezonowej wymianie opon, jak również o kontroli ich stanu, a gdy tylko zajdzie razie taka potrzeba, udać się do warsztatu wulkanizacyjnego. W dzisiejszym artykule skupimy się właśnie na warsztatach wulkanizacyjnych, a w szczególności na wyposażeniu, jakim powinien dysponować  każdy wulkanizator. Sprawdź, jakie wybrać wyposażenie warsztatu wulkanicznego?

Warsztat wulkaniczny: jak urządzić?

Warto już na samym wstępie zaznaczyć, że w każdym dobrym warsztacie wulkanizacyjnym powinien znajdować się sprzęt dobrej jakości. Zakup najtańszego sprzętu może skutkować częstymi awariami i narazić nas na spore koszty naprawy.

Jakość sprzętu wulkanizacyjnego to priorytet. Na jakie jeszcze kwestie warto zwrócić uwagę? Należy zadbać o to, by warsztat był funkcjonalny i, aby umożliwiał bezproblemowe i sprawne wykonanie takich czynności jak wymiana oraz serwis ogumienia.

Warto przemyśleć układ maszyn i urządzeń, zakupić odpowiedniej wielkości szafki na narzędzia oraz wygospodarować miejsce na składowanie opon.

TOP 10 przydatnych narzędzi i akcesoriów w warsztacie wulkanicznym

Jakie narzędzia i akcesoria obowiązkowo muszą znaleźć się w warsztacie wulkanizacyjnym? Podpowiadamy!

  1. Klucze dynamometryczne

Klucze dynamometryczne umożliwiają odkręcanie śrub z odpowiednim momentem siłowym. Odpowiedni moment siłowy jest gwarancja, że połączenie elementów nie będzie za słabe oraz, że siła nie będzie zbyt duża i nie spowoduje przeciągnięcia śruby.  Klucze dynamometryczne są niezastąpione w przypadku nakrętek kół, które wymagają częstego odkręcania

  1. Klucze do kół

Oczywiście oprócz kluczy dynamometrycznych w każdym warsztacie wulkanizacyjnym powinny znaleźć się również innego typu klucze, które umożliwią odkręcenie i dokręcenie wszelkiego typu śrub i nakrętek w samochodach osobowych, jak również w ciezarowych czy w przyczepach. Wśród najważniejszych kluczy do kół wymienić możemy klucze z przetyczką  do samochodów ciężarowych oraz klucze teleskopowe z nasadkami do kół aut osobowych. 

  1. Klucze hydrauliczne

Dużą zaletą kluczy hydraulicznych jest to, że umożliwiają one odkręcenie nawet zardzewiałych czy zapieczonych śrub bez użycia siły. W przypadku zakupu kluczy pneumatycznych musimy pamiętać również o sprężarce powietrza.

  1. Jonnesway narzędzia

Narzędzia Jonnesway zyskały już uznanie wielu wulkanizatorów, jak również mechaników samochodowych.  Z logo wymienionej firmy dostępne są  klucze typu grzechotka,które umożliwiają zwalnianie nasadek, klucze pneumatyczne udarowe, ściągacze do sworzni i wiele innych.

  1. Smarownice

Jeśli mowa o wyposażeniu warsztatu wulkanizacyjnego to musimy wspomnieć również o smarownicy. Smarownica to urządzenie, które umożliwia wygodne dawkowanie środków smarnych. Smarowanie zwiększa żywotność łożysk, i innych elementów.

  1. Ściągacze

Porządne ściągacze umożliwiają ściągnięcie łożysk bez użycia urządzeń udarowych. Ściągacze są więc bardzo konieczne podczas demontażu łożysk kół.

  1. Szlifierki

Szlifierki to elektronarzędzia, które przydatna są zarównow w warsztatach wulkanizacyjnych, jak również samochodowych, a także w przydomowych garażach/

  1. Tarcze diamentowe

Tarcze diamentowe umożliwiają wykonanie cięć różnego typu materiałów, mogą przydać się podczas prac wykonywanych w warsztacie.

  1. Zestawy nasadek

Nasadki o różnej wielkości,  wykonane z wysokiej jakości stali to kolejny niezbędny artykuł w warsztacie wulkanizacyjnym. Zazwyczaj dostępne są całe zestawy zapakowane w wygodną walizkę. 

  1. Podnośniki warsztatowe

Podnośnik warsztatowy powinien znaleźć się w każdym warsztacie wulkanizacyjnym. Wulkanizator do wyboru ma podnośniki o różnym udźwig  ‒ od dwóch do nawet czterdziestu to oraz różnego typu, między innymi podnośniki nożycowe, podnośniki jedno- i dwukolumnowe, punktowe, żurawiowe i inne.  

Inne maszyny specjalistyczne

Wśród innych specjalistycznych maszyn i artykułów, które muszą znaleźć się w warsztacie wulkanizacyjnym wymienić możemy:

Wyważarka ‒ zadaniem wyważarki, jak już sama nazwa wskazuje,  jest odpowiednie wyważenie kół. Dobrze wyważone koła zwiększą komfort jazdy i sprawią i wydłużają żywotność opon. Oprócz samej wyważarki należy zakupić również odpowiednie ciężarki, które są niezbędne w procesie wyważania kół. Do felg aluminiowych wskazane są ciężarki klejone, do stalowych nabijane.

Montażownica do opon ‒ montażownica to podstawowe urządzenie w każdym warsztacie wulkanizacyjnym. Montażownica umożliwia zdjęcie kół z felg oraz na nałożenie kół na felgi.

Ciśnieniomierz  ‒ wyposażenie wulkanizacji to również porządny ciśnieniomierz, umożliwi on napompowanie opon i sprawdzenie ciśnienia w oponach.

Wyposażenie wulkanizacji - o tym musisz pamiętać

Zanim zaczniemy inwestować w sprzęt powinniśmy dokładnie przeanalizować jak szeroki będzie zakres naszych usług ‒ czy skupiamy się tylko na samochodach osobowych, czy również na cięzarowych. Na tej podstawie powinniśmy dobrać sprzęt wulkanizacyjny, na przykład udźwig podnośnika czy wielkość kluczy.

Warto też podkreślić, że oprócz maszyn w warsztacie wulkanizacyjnym z pewnością przydadzą się też kleje, pasty i maści montażowe, farby do opon, łyżki do opon i wiele innych.

Warto też poszerzyć usługi wulkanizacyjne o sprzedaż opon  zarówno nowych jak również używanych, które są w dobrym stanie.

Podsumowanie

Dobrze wyposażony warsztat wulkanizacyjny to gwarancja wysokiej jakości usług oraz sprawnej realizacji zleceń, warto więc dokładnie przemyśleć jakiego sprzętu potrzebujemy i zdecydować się na ten od najlepszych producentów.

Życzymy powodzenia!