Aby bez problemu i sprawnie wykonać otwór w metalu niezbędne są odpowiednie wiertła.Wiertło powinno być dobrane do rodzaju materiału, w którym będziemy wiercić i mieć odpowiednią grubość oraz długość. Co jeszcze warto wiedzieć na temat wierteł? 

Wiertła do metalu

Wiertła do metalu mają charakterystyczny kąt wierzchołkowy, dzięki któremu możemy wiercić w materiałach o różnej twardości. Dostępne są wiertła z uchwytem walcowym oraz z mocowaniem sześciokątnym ‒  tak zwanym  stożkiem Morse'a oraz wiertła stożkowe. Jakie są najpopularniejsze rodzaje wierteł?

Wiertła do metalu ‒ rodzaje

  • Uniwersalne wiertła do metalu ‒ są to wiertła, dzięki którym wykonamy otwór nie tylko w metalu, ale również w innych powierzchniach, na przykład w drewnie czy tworzywach sztucznych.
  • Wiertła ze stali HSS ‒ bardzo popularne są wiertła wykonane ze stali szybkotnącej HSS ‒ High Speed Steel. Takie wiertła umożliwiają wykonanie bardzo precyzyjnych otworów w stali, żeliwie szarym, a także drewnie i tworzywach sztucznych, przeznaczone są w szczególności do użytku profesjonalnego. Dostępne są wiertła HSS walcowane i bez korekcji ścian.
  • Kobaltowe wiertła do metalu ‒ wiertła kobaltowe są bardzo odporne na ścieranie i tępienie, wyróżniają się sprężystością i wytrzymałością cieplną. Wiertła z domieszką kobaltu umożliwiają wykonanie otworów nawet w bardzo twardych materiałach, na przykład w stali nierdzewnej, stali chromowo-niklowej czy w stali utwardzonej.
  • Wiertła tytanowe ‒ wiertła tytanowe to wiertła przeznaczone do wiercenia w najtwardszych materiałach, na przykład takich, jak brąz utwardzony czy żelazo rozciągliwe. Wśród zalet wierteł tytanowych wymienić możemy odpornośc na scieranie, bardzo dużą twardość, długą zywotność. Wiertła tytanowe są mocniejsze od wierteł kobaltowych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wiertła do metalu?

Na jakie parametry powinniśmy zwrócić uwagę zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego wiertła do metalu? Poniżej drobna podpowiedź:

  • Rodzaj uchwytu ‒ zakupione wiertło musi pasować do uchwytu elektronarzędzia, do którego chcemy je przymocować. Wśród najczęstszych uchwytów w wiertarkach wymienić możemy uchwyt szybko-mocujący czy uchwyt SDS-Plus.
  • Skład wiertła ‒ ważny jest również materiał, z jakiego zostało wykonane wiertło. Jak już wspomnieliśmy dostępne są wiertła z tytanu, kobaltu, stali szybkotnącej ‒ to, na którą opcję się zdecydujemy w dużej mierze uzależnione jest od materiału, w jakim będziemy wiercić.
  • Rodzaj krawędzi ‒ dostępne są wiertła o ostrych krawędziach ‒ przeznaczone do twardych materiałów, jak i wiertła o krawędziach dość płaskich, które lepiej sprawdzają się przy materiałach miękkich.
  • Rozmiar wiertła ‒ dostępne są wiertła o różnej grubości i długości. W wielu sklepach możemy zakupić zestawy, które zawierają wiertła w kilku rozmiarach.

Podsumowanie

Podsumowując, zanim kupimy zestaw wierteł do metalu czy jedno pojedyncze wiertło dokładnie przeanalizujmy nasze potrzeby i sprawdźmy rodzaj uchwytu, w jaki wyposażone jest nasze elektronarzędzie. Ponadto, przemyślmy, w  jakich materiałach będziemy wiercić i zdecydujmy czy potrzebujemy wiertła ze stali szybkotnącej, kobaltu czy tytanu.

Powodzenia!