Smarownice umożliwiają precyzyjną aplikację smaru bądź oleju, wykorzystywane są w przemyśle, rolnictwie, w serwisach samochodowych, a także w garażach prywatnych. Na rynku dostępne są smarownice elektroniczne, nożne, pneumatyczne o różnych parametrach. Na jaki model warto się zdecydować? Poniżej kilka wskazówek. Zachęcamy do lektury!

Rodzaje smarownic

Dostępnych jest wiele rodzajów smarownic, wybór modelu powinien być uzależniony od specyfiki i intensywności wykonywanych przez nas prac, źródła energii, z którego będziemy korzystać, a także od budżetu, którym dysponujemy.

Wśród dostępnych na rynku modeli smarownic wyróżnić możemy:

1. Smarownice pneumatyczne

W przypadku smarownic pneumatycznych źródło energii stanowi sprężone powietrze ‒ takie urządzenia muszą więc być podłączone do kompresora. Smarownice pneumatyczne umożliwiają pompowanie smaru pod wysokim ciśnieniem, są bezproblemowe w obsłudze i ekonomiczne w eksploatacji.

Ze smarownic pneumatycznych możemy korzystać w miejscach, w których nie ma możliwości skorzystania z energii elektrycznej. Decydując się na zakup smarownicy pneumatycznej powinniśmy zwrócić uwagę na takie parametry jak:

 • Pojemność ‒ dostępne są urządzenia o różnej pojemności ‒ od kilkuset mililitrów do nawet kilkunastu litrów.
 • Ciśnienie ‒ standardowy zakres ciśnienia roboczego wynosi  2-10 bar, dzięki czemu smarownice mogą pracować z różnymi kompresorami.
 • Waga ‒ im lżejsza smarownica, tym praca będzie bardziej komfortowa.
 • Materiał ‒ duże znaczenia ma również materiał, z którego wykonana została smarownica, do najpopularniejszych i najtrwalszych należą smarownice stalowe i aluminiowe.

2. Smarownica ręczna

Kolejnym rodzajem smarownic są smarownice ręczne. Tłok takich smarownic napędzany jest ręcznie za pomocą dźwigni lewarowej znajdującej się wzdłuż urządzenia. Wyróżnić możemy dwa typy smarownic ręcznych:

 • Smarownice ręczne punktowe ‒ zazwyczaj mają niewielkie rozmiary, dzięki czemu można nimi bezproblemowo manewrować, mają też niewielkie zbiorniki na smary. 
 • Smarownica ręczna dwutłokowa ‒ urządzenie z zamontowaną dwutłokową pompką, które umożliwia silny przepływ smaru nawet przy krótkich skokach.

Podczas wyboru smarownicy ręcznej powinniśmy skoncentrować się między inni na takich parametrach, jak:

 • sposób ładowania smaru
 • pojemność
 • maksymalne ciśnienie tłoczenia
 • długość wężyka
 • waga

3. Smarownica nożna

Smarownice nożne sprawdzają się zarówno w profesjonalnych, jak i amatorskich warsztatach. Urządzenie kontrolowanie jest nogą i ma dośc duże gabaryty. Przed zakupem warto sprawdzić czy wężyk ma odpowiednią długość i umożliwi komfortowe wykonywanie różnego typu prac.

4. Smarownice elektroniczne

Smarownice elektroniczne są dość drogie, najczęściej znajdują zastosowanie w profesjonalnych warsztatach. Takie urządzenia wyróżniają się dość dużą pojemnością zbiornika, często wyposażone są w kółka, dzięki którym urządzenie można transportować w różne miejsca.

Podsumowanie

Dzięki smarownicom możemy w bezproblemowy sposób zaaplikować smary bądź oleje do trudno dostępnych elementów konstrukcyjnych maszyn rolniczych, samochodów i  urządzeń ‒ mowa tutaj o takich elementach, jak łożyska, sworznie, czy przeguby.

Warto pamiętać, że regularne smarowanie takich części ma wpływ na bezawaryjne działanie maszyn i urządzeń. Warto więc zaopatrzyć się w model, który będzie w 100% dostosowany do wykonywanych przez nas prac.