W każdym porządnym warsztacie samochodowym znajdziemy cały szereg specjalistycznych uradzeń i narzędzi. Dobre wyposażenie warsztatu, umożliwia diagnostykę usterki, sprawia, że wszelkie prace wykonywane są bardzo precyzyjnie i dokładnie, a co więcej, sprawnie.


Narzędzia i urządzenia warsztatowe

Odpowiednie narzędzia to podstawa w każdym warsztacie samochodowym, jakie z nich są najbardziej potrzebne, a co za tym idzie najczęściej spotykane?


1. Podnośniki samochodowe

Podnośniki samochodowe znajdują się w każdym warsztacie samochodowym. Podnośniki umożliwiają bezpiecznie i sprawne wykonanie szeregu prac naprawczych i diagnostycznych podwozia pojazdu.

 

2. Podnośniki dwukolumnowe

Wśród tego typu urządzeń największą popularnością cieszą się podnośniki dwukolumnowe – pojazd podnoszony jest dzięki dwóm parom kolumn.

  • Podnośniki stemplowe, które nazywane są również teleskopowymi lub kasetowymi. Takie podnośniki pracują dość cicho i są energooszczędne. Unoszenie pojazdu odbywa się za pomocą tłoków, które umieszczane są w kasetach znajdujących się pod posadzką warsztatu
  • Podnośniki nożycowe – dużą zaletą takich podnośników jest to, że nie zajmują wiele miejsca. W zależności od preferencji płyta najazdowa podnośników może być umieszczona pod posadzką lub na jej powierzchni.


3. Prostowniki 

Prostownik to kolejne niezbędne urządzenie w każdym warsztacie samochodowym. Użycie prostownika jest niezbędne, gdy akumulator odmówi posłuszeństwa, kiedy jeszcze prostownik jest niezbędny w warsztacie samochodowym? podczas przeprowadzania prac diagnostyczno-naprawczych, jak również podczas programowania sterowników czy wymiany klocków hamulcowych w pojazdach z systemem EP – często w takich przypadkach wymagane jest utrzymanie stałego napięcia prądu.

 

4. Próbniki i testery

Oczywiście naprawa samochodu nie była by możliwa bez wcześniejszego zdiagnozowania usterki. W tym celu niezbędne są różnego typu próbniki i testery. Wyróżniamy między innymi:

  1. zestawy do kontroli ciśnienia w układzie olejowym silników
  2. próbniki napięcia w instalacjach elektrycznych
  3. zestawy pomiaru ciśnienia sprężania w cylindrach silników wysokoprężnych

i inne


5. Zestaw do przewodów hamulcowych

Mechanicy bardzo często zaopatrują swoje warsztaty w zestaw do przewodów hamulcowych. Takie zestawy umożliwiają zarabianie i cięcie końcówek przewodów hamulcowych, hydraulicznych, miedzianych, midziano-niklowych oraz cienkościennych przewodów stalowych. Wykorzystywane są podczas pracy z instalacjami hamulcową, wentylacyjną czy klimatyzacyjną.

 

6. Spawarka do plastiku

Spawarki umożliwiają połączenie różnych elementów oraz naprawę uszkodzonych części. Prawidłowe wykonanie spawów sprawi, że dana część będzie nam służyć jeszcze długi czas.  W warsztatach spawarka jest niezbędna podczas naprawy zderzaka samochodowego i innych plastikowych elementów.

 

7. Klucze dynamometryczne

Żaden warsztat nie mógłby funkcjonować bez zestawu odpowiednich kluczy. W wyposażeniu warsztatów niezbędne są klucze dynamometryczne. Klucze dynamometryczne umożliwiają dokręcanie śrub i nakrętek z siłą zalecaną przez producenta.

 

8. Klucze udarowe

Bez kluczy udarowych odkręcenie zapieczonych, zardzewiałych śrub mogłoby nie być możliwe. Właśnie dlatego takie klucze znajdują się w każdym warsztacie.

 

9. Ściągacze

Nie możemy pominąć znaczenia różnego typu ściągaczy. Ściągacze umożliwiają wykonanie takich prac jak wymiana akumulatora i wycieraczek czy też demontaż łożysk.

 

10. Narzędzia ręczne

Narzędzia ręczne są niezbędne w każdym warsztacie samochodowym, mowa tutaj o śrubokrętach różnej wielkości, szczypcach do pierścieni płaskich, szczypcach do pierścieni z noskiem, zacisk arkach tulejek kabli, i innych.

 

Narzędzia do wymiany olejów i filtrów

Wymiana olejów i filtrów w samochodzie to jedna z ważniejszych czynności eksploatacyjnych. W żadnym warsztacie nie może więc brakować narzędzi przeznaczonych do wymiany filtrów i olejów. Są to między innymi: klucze do filtra oleju czy pompki oleju.