Wymiana rozrządu, polega głównie na wymianie paska rozrządu, który napędza silnik, jest on wytrzymały jednak po wielu tysiącach kilometrów należy go wymienić. Sam układ rozrządu jest bardzo ważnym elementem auta, ponieważ odpowiada za poprawny dopływ mieszanki paliwa i powietrza do cylindrów. Często przy tej czynności wymienia się również cały osprzęt.

Jak często należy wymienić rozrząd?

Kiedy warto? Rekomendowane wartości przez producentów różnią się, aczkolwiek możemy przyjąć rekomendację wymiany co dwa lata przy sporym użytkowaniu lub co 60000 kilometrów (60 tyś. km). Jeśli, tego nie zrobimy silnik może ulec kosztowej awarii.

Dla producentów premium marek samochodów takich jak AUDI czy BMW są to większe wartości i można przyjąć przedział 100 - 120 tyś. km

Warto dodać, że pasek częściej zużywa się w ruchu miejskich oraz na krótszych odcinkach. Dużo wytrzymalsze i praktycznie bezobsługowe są silniki z łańcuchem rozrządu. Być może Twój samochód wcale nie potrzebuje wymiany paska, sprawdź przed udaniem się do warsztatu samochodowego.

Należy, również zwrócić uwagę, aby przy wymianie paska wymienić także na nowy osprzęt między innymi rolki prowadzące oraz napinacza, a często też pompę wody. Rekomendujemy kompleksową wymianę przy kupnie używanego samochodu.

Przy kupnie używanego auta, warto również wymienić wszystkie filtry jak  np. oleju czy powietrza.

Akcesoria niezbędne do wymiany rozrządu

Jakie narzędzia oraz przyrządy przydadzą nam się podczas wymiany rozrządu?

  • Blokada rozrządu
  • Blokada wału korbowego
  • Belka do podwieszania silnika / wspornik
  • Regulator napinacza
  • Pasek rozrządu
  • Rolka napinacza, kierunkowa
  • Pompa wody

Warto, dodać że w przypadku silników z rozrządem opartym na łańcuchu mogą nam być też potrzebne szyny napinające oraz prowadzące oraz oczywiście sam łańcuch rozrządu.

Podsumowanie

Sama czynność wymiany paska rozrządu nie jest skomplikowana i nie zajmuje więcej niż 3 godziny w przypadku standardowych samochodów. W przypadku marek premium, ze względu na ograniczoną ilość miejsca czynność może potrwać nieco dłużej. Zachęcamy do dbania o samochód oraz częstego serwisowania. Wiele przydatnych narzędzi i akcesoriów znajdziesz w naszym sklepie. Zapraszamy.