Wiertła SDS umożliwiają wiercenie w materiałach twardych, na przykład w kamieniu, cegle oraz we wszelkiego typu betonach – zarówno w zbrojonych, jak i niezbrojonych. Trzeba tutaj zaznaczyć, że takie wiertło powinno być dobrane do parametru betonu i każdego innego materiału, w którym będziemy wiercić – dzięki temu wszelkie prace budowlane przebiegają sprawnie i w bezpiecznych warunkach, a ich jakość spełni najwyższe standardy. Co warto wiedzieć na temat wierteł SDS? Poniżej znajdziecie kilka przydatnych informacji. Zachęcamy do lektury!

SDS - co to?

SDS to wykorzystywany w elektronarzędziach, w szczególności w wiertarkach i młotach system mocowania osprzętu wymiennego, czyli na przykład wierteł. Wiertła SDS doskonale sprawdzają się podczas wykonywania otworów w materiałach twardych, na przykład w betonie, kamieniu, stali zbrojonej.

 Wiertła SDS dostępne są w wielu wielkościach. Zakupić możemy wiertła SDS z różnymi spiralami, które minimalizują drgania i z wieloma zakończeniami. Takie wiertła zazwyczaj montujemy w wiertarkach i młotowiertarkach. Często wiertła SDS są kompatybilne z elektronarzędziami różnych marek.

Rodzaje wierteł SDS

Poniżej przedstawiamy informacje na temat niektórych rodzajów wierteł SDS.

  1. Wiertło 5-ostrzowe SDS-plus-7 – głowica wiertła w 100% wykonana jest z węglików spiekanych, dzięki czemu jest bardzo wytrzymała. Wiertło ma bardzo długą żywotność i umożliwia wykonanie otworów w takich materiałach jak mur i beton, w tym beton zbrojony.
  2. Wiertło 2-ostrzowe SDS do betonu – takie wiertło ma dwuosiową głowicę, przeznaczone jest do betonu niezbrojonego. Dostępne są wiertła dwuosiowe z aktywnym wierzchołkiem centrującym, który przyspiesza tempo pracy.
  3. Wiertło SDS do stali zbrojeniowej – takie wiertła często wyposażone są w otwory wentylacyjne, za pomocą którego na bieżąco odprowadzane są ciepło oraz wióry.

Wiertło do betonu

Beton jest bardzo twardy, wiercenie w takim materiale wymaga nie tylko odpowiednich umiejętności, ale też narzędzi i akcesoriów, przede wszystkim porządnych wierteł.

Wiertło do betonu przede wszystkim musi być bardzo wytrzymałe i odporne na wszelkiego typu uszkodzenia, ponadto, powinno być w 100% bezpieczne dla użytkownika. Praca wykonywana z użyciem źle dobranego wiertła może skutkować zaklinowaniem wiertła, na przykład między prętami znajdującymi się w betonie lub uszkodzeniem głowicy.

Potrzebujesz wiertła do betonu? Znajdziesz je w naszym sklepie w tej kategorii

Rodzaje wierteł do betonu

  • Wiertła SDS do betonu zbrojonego – z betonem zbrojonym mamy do czynienia niemal na każdej budowie. Wiertła SDS przeznaczone do wiercenia w betonie zbrojonym zazwyczaj wykonane są ze stali stopowej i węglika wolframu, mają ostrą spiralę, często jest to spirala 4- lub 5-ostrzowa. Wszystko to sprawia, że wiertło sprawnie przebija pręty.
  • Wiertła SDS do betonu – dostępne są również wytrzymałe wiertła SDS przeznaczone tylko do wiercenia w twardych materiałach, w tym również w betonie, ale w betonie niezbrojonym.

Wybór wiertła SDS warto rozpocząć od dokładnej analizy naszych potrzeb i określenia, w jakich materiałach będziemy wiercić. W przypadku wątpliwości w kwestii wyboru wiertła SDS warto skorzystać z pomocy specjalisty.