Wiele prac wykonywanych jest za pomocą wiertarek, frezarek czy tokarek. Aby do takich narzędzi przymocować wiertło niezbędne jest użycie uchwytu wiertarskiego. Co warto wiedzieć na temat takich uchwytów? O tym przeczytacie poniżej. Zachęcamy do lektury!


Uchwyt wiertarski – co to?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest uchwyt wiertarski. Uchwyt wiertarski umożliwia zamocowanie wierteł i innych narzędzi obrotowych na wiertarce, jak również na tokarce czy szlifierce. Zakupić możemy uchwyty od 0,1 mm do 20, a nawet 25 mm. Uchwyty wiertarskie wykorzystywane są zarówno w przydomowych garażach, jak i w profesjonalnych warsztatach.


Rodzaje uchwytów

  1. Uchwyt samozaciskowy

Wyróżniamy między innymi uchwyty wiertarskie samozaciskowe, inaczej bezkluczykowe. Uchwyt samozaciskowy to uchwyt, który możemy zamontować bez użycia dodatkowego osprzętu – kluczyka. Takie uchwyt sprawdzają się w szczególności podczas wykonywania lekkich prac. Do prac ciężkich lepiej wykorzystać uchwyty wiertarskie ze specjalno blokadą uniemożliwiającą poluzowanie.

  1. Uchwyt wiertarski kątowy

Uchwyt wiertarski kątowy ułatwi nam wykonanie prac w trudno dostępnych miejscach. Taki rodzaj uchwytu umożliwia wykonanie prac pod kątem 90 stopni w stosunku do wrzeciona wiertarki.

  1. Uchwyty wiertarskie kluczykowe

Tego rodzaju uchwytu mocowane są za pomocą specjalnego kluczyka. Wiertła mocowane w takim uchwycie są bardzo stabilne, co minimalizuje ryzyko poluzowania się go.


Na co zwrócić uwagę przed zakupem?


Na jakie kwestie warto zwrócić uwagę przed zakupem uchwytu wiertarskiego?
Podpowiadamy! PO pierwsze, zanik zakupimy uchwyt wiertarski przeanalizujmy, do jakich prac będzie on nam potrzebny. Należy tez zwrócić uwagę na takie kwestia jak:

  • zakres montownia wierteł
  • typ mocowania
  • materiał, z jakiego został wykonany uchwyt
  • masa uchwytu


Na koniec

Wybór odpowiedniego uchwytu wiertarskiego może sprawić sporo problemów. Podpowiadamy, że w takim przypadku warto skorzystać z pomocy specjalistów – wtedy zyskamy pewność, że podjęliśmy właściwą decyzję.