Szlifierki to narzędzia, które znajdziemy w wielu amatorskich warsztatach i w każdym profesjonalnym zakładzie. Dziś jednak skupimy się nie na samych szlifierkach, ale na tarczach do szlifowania, bez których praca z użyciem szlifierki wcale nie byłaby możliwa.


Tarcze szlifierskie

Na rynku zakupić możemy tarcze szlifierskie wykonane z wielu materiałów i przeznaczone do różnego typu prac. W ofertach sklepów znajdziemy tarcze do szlifowania drewna, tarcze do szlifowania metalu i wiele rodzajów tarcz szlifierskich.


Tarcze do szlifierki kątowej

Szlifierki kątowe przede wszystkim przeznaczone są do szlifowania i cięcia powierzchni metalowych. Za pomocą szlifierki z odpowiednio dobraną tarczą możemy wykonać cięcia profili, prętów, rur, jak również kątowników i blach. Ważne jednak, abyśmy wybrali tarczę o odpowiednich parametrach, dzięki temu jakość pracy będzie spełniała najwyższe standardy.


Tarcza do szlifowania metalu – na jakie czynniki powinniśmy zwrócić uwagę?

  • twardość – tutaj wybór nie jest trudny, ważny tylko, aby pamiętać o jednaj zasadzie – do materiałów twardych należy używać tarcz miękkich, natomiast do materiałów miękkich tarcz twardych. Wyróżniamy 16 stopnie twardości tarcz od bardzo miękkich, po miękkie, średnio twarde i bardzo twarde. Każda z tarcza do szlifowania metalu powinna mieć odpowiednie oznaczenie twardości.


Ciekawostka

Szlifierki kątowej z powodzeniem możemy użyć do pracy z drewnem, musimy jedynie zaopatrzyć się w odpowiednie tarcze do szlifowania drewna. Jeśli zależy nam na starciu dużych powierzchni drewna warto zakupić tarcze lamelowe lub krążki fibrowe, krążki na rze sprawdzą się raczej w połączeniu z dość gładką powierzchnią.Tarcze do szlifierki kątowej rodzaje

  • Tarcze listkowe – w przypadku takich tarcz paski płótna ściernego przyklejone są na zakładkę, takie tarcze w szczególności sprawdzają się podczas szlifowana metalu, tworzyw sztucznych, a także drewna.
  • Krążki fibrowe – to krążki papieru ściernego, umieszczone na grubym, bardzo wytrzymałym podłożu. Aby zamontować taki krążek będziemy potrzebować również specjalnej podkładki takie krążki sprawdzają się w przypadku obróbki powierzchni trudnodostępnych.
  • Krążki ścierne na rzep, czyli dysk rotoszlif – taki krążek wyposażony jest w uniwersalny gwint, do takiego dysku przyczepiamy krążki ścierne na rzep. W przypadku zużycie krążka możemy bardzo szybko i bez problemów zmienić krążek. Krążki ścierne na rzep maj a szeroki zakres gradacji.
Tarcze do szlifierki kątowej dostępne tutaj 

 

Na koniec

 Zakupić możemy różne rodzaje tarcz pamiętajmy, aby zawsze sprawdzić ich twardość i przemyśleć nasze potrzeby.