Piły łańcuchowe znajdują bardzo szerokie zastosowanie. Są niezbędne w tartakach, często wykorzystywane są również podczas prac w przydomowych ogrodach. Wybór odpowiedniego modelu piły to połowa sukcesu, ale co jeśli będziemy musieli zakupić akcesoria do naszego urządzenia? O czym warto wiedzieć?

Akcesoria do pił łańcuchowych

Aby piła bezawaryjnie działała i umożliwiała nam bezpieczną i wydajną pracę musi zaopatrzona być w odpowiednie akcesoria. Wśród ważnych akcesoriów w konstrukcji pił wyróżniamy między innymi prowadnice i łańcuchy.

Prowadnice

Prowadnice powinny być wykonane z odpornego na uszkadzania mechaniczne i działanie wysokiej temperatury materiału. Dobrze też, gdy prowadnica nie ma zbyt dużej wagi, a jej kształt jest smukły – dzięki temu manewrowanie piłą jest łatwiejsze.

Pamiętajmy, aby dobrać odpowiednią długość prowadnicy. Początkującym majsterkowiczom podpowiadamy, że krótszym urządzeniem łatwiej jest manewrować.

 

Łańcuchy do pił

Łańcuch do piły przede wszystkim musi umożliwić nam bezpieczne i komfortowe wykonanie szeregu prac, nawet, kiedy towarzyszą temu niekorzystne warunki. Łańcuch powinien więc być odporny na uszkodzenia i sprawdzać się przez długi czas.

Ważne więc, aby powierzchnie tnące łańcucha były wykonane z twardych stopów metali, dzięki temu nie stępią się. Koniecznie zwróćmy uwagę na takie parametry jak:

  • podziałka pilarki – odległości między nitami nie są równe, aby otrzymać informację na temat długości ogniwa, odległość między pierwszym i trzecim nitem należy podzielić przez dwa,
  • grubość ogniwa prowadzącego, producenci zazwyczaj umieszczają odpowiedni symbol na owym ogniwie, który dostarcza nam danych na temat jego grubości,
  • długość łańcucha tnącego.

Jak wybrać odpowiedni łańcuch do naszej piły? Musimy zapoznać się z kilkoma oznaczeniami – wielu producentów umieszcza symbole na łańcuchach, które bez problemu można odczytać w tabelach.

To nie koniec! Niezależnie od tego czy szukamy łańcuchów i prowadnic do Stihl, piły Husqvarna czy innych producentów pamiętajmy, że powyższe akcesoria muszą być odpowiednio "założone", łańcuch koniecznie powinien być dobrze napięty.

Na koniec

Gdy zdecydujemy się na zakup piły, jak również w przypadku, kiedy mamy już piłę i szukamy do niej akcesoriów – łańcucha bądź prowadnicy przemyślmy dobrze swój wybór. Dobór akcesoriów ma duży wpływ na wydajność pracy oraz nasze bezpieczeństwo. W razie jakichkolwiek wątpliwości skorzystajmy z pomocy fachowców, którzy z pewnością wesprą nas w podjęciu dobrej decyzji.

Jeśli szukasz łańcuchów prowadnic do stihl znajdziesz je u nas w kategorii: Łańcuchy tnące