Nowocześnie wyposażony warsztat samochodowy to gwarancja sprawnych usług, które spełniają najwyższe standardy jakości. Odpowiednie narzędzia ręczne, elektronarzędzia oraz różnego typu części i urządzenia to podstawa. Jakie wyposażenie znajdziemy w specjalistycznym warsztacie? Poniżej kilka informacji.

Wyposażenie warsztatów samochodowych

Zacznijmy od tego, że warsztat zaopatrzony w szereg części oraz w odpowiednie urządzenia to gwarancja nie tylko usług wykonanych na najwyższym poziomie, to również pewność, że zarówno usunięcie drobnej usterki, jak i wymiana części eksploatacyjnych czy naprawa poważnych awarii zostaną wykonane sprawnie, a my będziemy mogli cieszyć się naprawionym autem i bezpieczną jazdą.

Poniżej umieszczamy krótki spis przydatnych w warsztatach samochodowych urządzeń i narzędzi.

 1. Podnośniki

Porządne podnośniki umożliwiają wykonanie szeregu prac w warsztacie, między innymi naprawę układu zawieszenia, układu napędowego, naprawę kół czy hamulców. Dzięki podnośnikom mechanik może bez problemów podnieść dany pojazd, uzyskać dostęp do wszelkich śrub, nakrętek i naprawianych elementów, a co za tym idzie, bezpiecznie i w komfortowych warunkach wykonywać swą pracę.

Dodamy jeszcze, że na rynku dostępne są mechaniczne, jak również pneumatyczne czy hydrauliczno-pneumatyczne modele podnośników.

 1. Klucze warsztatowe

Oczywiście w warsztacie samochodowym nie może zabraknąć kluczy, wśród tych, z których mechanicy korzystają najczęściej wymienić możemy:

 • Klucze udarowe – to niezmiernie przydatne narzędzia w każdym warsztacie samochodowym. Klucze udarowe umożliwiają odkręcanie śrub – w szczególności tych zardzewiałych i spieczonych oraz ich zakręcanie.
 • Klucze dynamometryczne, takie klucze natomiast umożliwiają dokręcenie śrub i nakrętek z siłą zalecaną przez producenta.
 1. Spawarka do plastiku

Solidna spawarka do plastiku umożliwia mechanikom sprawną naprawę plastikowych elementów karoserii, jak również układów wentylacyjnych. Takie urządzenie w połączeniu z umiejętnościami mechanika pozwoli uzyskać idealny efekt i sprawi, że dana część będzie nam służyła jeszcze przez długi czas.

 1. Prostowniki

Chyba większość kierowców ma za sobą problemy z rozładowanym akumulatorem. Prostownik, czyli ładowarka samochodowa, to niezbędne urządzenie w każdym warsztacie samochodowym. Podpowiadamy też, że z całą pewnością przyda ono się w garażach prywatnych – w szczególności zimną, gdy akumulatory często odmawiają posłuszeństwa. Prostownik nie tylko naładuje nasz akumulator, ale też dobierze odpowiedni prąd co poprawi kondycję naszego akumulatora.

 1. Narzędzia diagnostyczne

Rzecz jasna, aby mechanik mógł cokolwiek zdziałać, musi najpierw znaleźć usterkę. Właśnie dlatego niezmiernie ważną rolę odgrywają urządzenia diagnostyczne, testery i próbniki, między innymi:

 • tester ciśnienia oleju
 • zestawy diagnostyczne do wtryskiwaczy
 • próbniki napięcia
 • mierniki ciśnienia
 • i inne
 1. Narzędzia ręczne

Oczywiście bardzo ważną rolę odgrywaną niewielkie narzędzia ręczne, które są niezastąpione podczas wielu prac, zarówno tych dość prostych, jak i bardzo skomplikowanych, wśród takich narzędzi wymienić możemy:

 • śrubokręty
 • szczypce
 • ściągacze sworzni
 • suwmiarki
 • papier ścierny
 • ściereczki
 • i wiele, wiele innych

 

Na zakończenie

To tylko niektóre z wielu narzędzi, które są niezbędne zarówno w niewielkich, jak i bardzo dużych warsztatach. Podpowiadamy jeszcze, że wszelkie narzędzia mają służyć mechanikom przez całe lata i umożliwiać bezawaryjną pracę. Warto więc zdecydować się na zakup narzędzi i urządzeń ze sprawdzonych źródeł i najlepiej z logo zaufanych producentów.