Klucze udarowe należą do niezwykle przydatnych narzędzi. Znajdziemy je zarówno w profesjonalnych, jak i amatorskich warsztatach, od dawna doceniane są przez pracowników budowlanych, jak również przez osoby skręcające różnego typu konstrukcje.

Klucze udarowe – rodzaje

Klucze udarowe przede wszystkim umożliwiają zakręcenie lub odkręcenie śruby, która znajduje się w łatwo dostępnym miejscu. Co ważne, wykorzystanie takiego urządzenia nie wymaga użycia żadnych dodatkowych sił.

Na rynku znajdziemy bardzo wiele modeli kluczy udarowych, które dostępne są w szerokim przedziale cenowym. Możemy zakupić klucz za 200, jak i za 500 czy 1500 złotych. W zależności od potrzeb możemy zdecydować się na klucze udarowe pneumatyczne, elektryczne czy akumulatorowe. Dostępne są narzędzia o różnej mocy, skonstruowanie z różnych materiałów. Jak widać różnic jest naprawdę sporo. Wybór tego jedynego zależy od naszych potrzeb i rodzaju pracy, którą będziemy wykonywać.


Klucze pneumatyczne

Klucze pneumatyczne są to narzędzia zasilane sprężonym powietrzem. Tego typu klucze sprawdzają się w miejscach, w których nie ma możliwości skorzystania z elektryki.

Klucze pneumatyczne wykorzystywane są zarówno w przydomowych, jak i w profesjonalnych warsztatach. Ważne, żeby pamiętać o tym, że jeśli zdecydujemy się na zakup takiego klucza, będzie nas czekał jeszcze jeden wydatek, a mianowicie zakup kompresora ze zbiornikiem.

Innym rodzajem kluczy są udarowych są klucze elektryczne, które, w przeciwieństwie do kluczy pneumatycznych nie wymagają dodatkowych nakładów finansowych.

 

Klucze udarowe nasadki

Oczywiście klucz udarowy działa tylko w połączeniu z nasadkami. Zazwyczaj są ode dołączane do zakupionego modelu. Jeśli z jakiś powodów jest inaczej pamiętajmy o zakupie takich końcówek.


O czym warto pamiętać podczas wyboru klucza?

Przed zakupem klucza warto przemyśleć kilka kwestii. Przede wszystkim to, do jakich prac potrzebny jest nam klucz – czy do lekkich prac we własnym garażu czy może potrzebujemy specjalistycznego sprzętu do warsztatu samochodowego.

Ważna jest prędkość obrotowa, większa prędkość obrotowa to szybciej wkręcona śruba. To nie koniec, klucze pneumatyczne z większą prędkością obrotową są bardziej wytrzymałe i mogą być wykorzystane na przykład przy zmianie koła w samochodzie ciężarowym.

Oprócz prędkości obrotowej urządzenia, warto też zwrócić uwagę na inne czynniki, na przykład sprawdzić czy urządzenie ma wygodny, dobrze wyprofilowany uchwyt, czy jest w miarę lekkie. To czynniki, które mają znaczny wpływ na jakość i komfort wykonywanej pracy.

Jeśli więc mamy wątpliwości związane z wyborem klucza, warto porozmawiać na ten temat ze specjalistą, wtedy zyskamy pewności co do słuszności wybranego modelu.