Klucze dynamometryczne to bardzo przydatne narzędzia, które są doceniane między innymi w warsztatach mechanicznych. Czym jest taki klucz i jakie prace można wykonać za jago pomocą? Właśnie tę kwestie wyjaśniamy w poniższym artykule.


Klucz dynamometryczny


Klucz dynamiczny to specjalistyczne narzędzie, które ułatwia wykonanie szeregu prac, przede wszystkim umożliwia dokręcanie różnego rodzaju śrub i nakrętek z konkretną siłą – tak zwanym momentem, a co za tym idzie, stworzenie połączenia z siłą podawaną przez producenta danych elementów.

Omawiane narzędzie działa zgodnie z prawem Hooke’a, które zostało opracowane jeszcze w XVII wieku. Prawo Hooke’a głosi, że odkształcenie ciała, na skutek działającej na nie siły jest proporcjonalne do tej siły. W naszym przypadku siła określana jest przez klucz dynamometryczny.

Sprężynka i zapadka

Sprężynka to ważny element budowy klucza dynamometrycznego. Sprężynka podczas dokręcania śruby napina się, co umożliwia ustalenie odpowiedniej wartości siły napinającej. W budowie klucza wyróżniamy też zapadkę, która natomiast blokuje się, gdy uzyskamy odpowiednią w danym przypadku siłę dokręcania.


Rodzaje kluczy dynamometrycznych

Klucze dynamometryczne znajdują zastosowanie w wielu różnych branżach, a w szczególności w branży motoryzacyjnej – między innymi umożliwiają one dokręcanie śrub kół, dokręcanie śrub bloku silnika czy dokręcanie śrub w rowerze.

Klucze dynamometryczne znajdują rozległe zastosowanie, dostępne są więc różne rodzaje takich narzędzi, wśród nich wymienić możemy klucz dynamometryczny jonnesway, klucz dynamometryczny płaski, klucz dynamometryczny proxxon i wiele innych modeli.

Ważnym czynnikiem, który powinien mieć wpływ na naszą decyzję co do wyboru klucza jest rodzaj pracy, którą chcemy wykonywać za pomocą owego narzędzia, na przykład w pracy przy urządzeniach klimatyzacyjnych dobrze sprawdzi się klucz dynamometryczny płaski, klucz dynamometryczny proxxon jest natomiast doceniany przez mechaników.

Klucz dynamometryczny – cena?

Klucze dynamometryczne dostępne są w szerokim przedziale cenowym. Na cenę wpływ ma między innymi wielkość klucza oraz jego żywotność. Wybierać możemy między modelami za 90, 220, 600 czy 9000 złotych. Klucze dynamometryczne zakupić możemy zarówno w stacjonarnych, jak i w internetowych sklepach. Jeśli natomiast będziemy mieć wątpliwości dotyczące wyboru najlepszego w naszym przypadku modelu zawsze możemy skorzystać z pomocy specjalisty.