Pilarka to narzędzie, które znajdziemy zarówno w amatorskich, jak i bardzo profesjonalnych warsztatach. Za pomocą pilarek można sprawnie wykonać takie prace jak wycinka drzew, przycinanie gałęzi czy przygotowanie drewna na opał. Pilarek nie trzeba podłączać do prądu, co dodatkowo zwiększa ich mobilność i ułatwia prace w ogrodzie, sadzie czy lesie. W naszym artykule skupimy się jednak nie na samych pilarkach, ale na częściach do pilarek. Zachęcamy do lektury!


Jakie części do pilarek wybrać?

1. Prowadnice – wybór prowadnicy wcale nie jest taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na długość i szerokość prowadnicy oraz na to, z jakiego materiału została wykonana. Ponadto, zainteresowany ma do wyboru:
  • Prowadnice przeznaczone do pilarek o niewielkiej mocy, których używa się tylko od czasu do czasu i amatorsko. Takie prowadnice są lekkie i niedrogie, nie sprawiają żadnych trudności w manewrowaniu narzędziem.
  • Prowadnice półprofesjonalne – przystosowane do częstszego stosowania, zazwyczaj mają dość wąski kontur, są lekkie i wygodne w manewrowaniu.
  • Prowadnice profesjonalne – zazwyczaj są wykonane z bardzo odpornej i wytrzymałej stali, dzięki czemu sprawdzają się podczas codziennej pracy. Takie pilarki zazwyczaj przeznaczone są do pilarek wysokoobrotowych.

Dopowiemy również, że na wielu prowadnicach znajdziemy oznaczenia dotyczące długości i całkowitej długości prowadnicy, co z pewnością ułatwi nam wybór.

2. Łańcuchy – ważnym elementem każdej pilarki jest oczywiście łańcuch. Tutaj również wybór jest dość spory. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?
  • Długość łańcucha – ważnym parametrem jest oczywiście długość łańcucha, aby ją określić najlepiej policzyć ogniwa prowadzące. Gdy będziemy znali liczbę ogniw, które poruszają się po prowadnicy bez problemu dobierzemy prowadnicę.
  • Grubość ogniwa prowadzącego – tutaj wystarczy tylko odczytać oznaczenie, zazwyczaj jest to cyfra, a następnie sprawdzić, co ona oznacza, na przykład 3 = 1,5 mm.
  • Podziałka łańcucha – podziałka łańcucha to odległość między pierwszym a trzecim nitem dzielona przez dwa. Często zdarza się, że nie musimy sprawdzać podziałki, ponieważ na łańcuchu umieszczone jest odpowiednie oznaczenie.

Znaczenie wszelkich niezrozumiałych symboli, które umieszczone są na łańcuchu można sprawdzić w tablicach, dzięki temu wszelkie wątpliwości znikną.

3. Filtr paliwa – kolejnym elementem pilarki jest filtr paliwa. W zależności od potrzeb zdecydować się możemy na filtr o średnicy 3,5, 5, 6,35 czy 8 mm. Podczas wyboru filtra powinniśmy zwrócić uwagę na moc silnika pilarki oraz jej markę.

Wśród innych części do pilarek wymienić możemy

  • Łożysko bębna sprzęgła
  • Kółka pływające
  • Bębny sprzęgła

Dobrze dobrane elementy piły spalinowej to warunek konieczny bezpiecznej i wydajnej pracy. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z fachowcem i zyskać pewność, że części są dobrze dobrane.

Profesjonalne części do pilerek, różnych marek znajdziesz tutaj